CHESS FEDERATION OF ARMENIA

23. 03. 2017
14 : 21

Armenian Chess Federation committees
names and their decisions

Inter-club Correspondence Board

1. Khalikyan Hovik/chairman/
2. Andriasyan Zaven
3. Avetisyan Ashot
4. Hakobyan Ervand
5. Manukyan Khachik
6. Vardanyan Rubik
7. Vardanyan Suren
8. Tsolakyan Feliks

Grandmasters’ Board

1. Vahanyan Rafael/chairman/
2. Andriasian Zaven
3. Aronyan Levon
4. Nalbandyan Tigran
5. Petrosyan Tigran
6. Sargsyan Gabriel
7. Pashikyan Arman

Ethics Board

1. Eolian Levon
2. Hakobyan Vladimir
3. Vardapetyan Ashot

Mass media Board

1. Amirkhanyan Armen
2. Avagyan Razmik
3. Artsruni Khachik
4. Barseghyan Rudik
5. Martirosyan Ashot
6. Movsisyan Slavik

Women’s Chess Board

1. Geghamyan Argen /chairman/
2. Asriyan Gurgen
3. Gasparyan Anna
4. Danielyan Elina
5. Danielyan Mikael

Compositions Board

1.  Uzunyan Ashot/chairman/
2. Eghiazaryan Ashot
3. Kasparyan Sergey
4. Saghatelyan Serj
5. Gasparyan Alexey

Computers and Internet Board

1. Hajian Aram /chairman/
2. Asatryan Gevorg
3. Galstyan Galust
4. Inanc Aghasi
5. Khachatryan Suren
6. Mkrtchyan Ruben
7. Salatyan Aram

Popularization Board

1. Lputian Smbat /chairman/
2. Barseghyan Rudik
3. Grigoryan Rafik
4. Gevorgyan Armen
5. Ghularyan Armen
6. Ramazyan Arshak
7. Qalantaryan Norik

Trainers’ Board

1. Tavadyan Hrachik/chairman/
2. Yegiazaryan Arsen
3. Khachatryan Vahagn
4. Hunanyan David
5. Mejlumyan Vahram
6. Minasyan Artashes
7. Poghosyan Tigran
8. Santryan Ararat

Arbiters Board

1. Vardapetyan Ashot /chairman/
2. Kalantaryan Norik
3. Arakelyan Anushavan
4. Iskandaryan Aram
5. Margaryan Samvel
6. Khachatryan Vahagn
7. Nahatakyan Julietta
8. Vardanyan Nune
9. Vardanyan Samvel

 

Qualification Board

1. Gevorgyan Gagik/chairman/
2. Danielian Elina
3. Yegiazarian Arsen
4. Khachatryan Vahagn
5. Karatorosyan David
6. Hakobyan Gagik
7. Minasian Artashes
8. Nersesyan Garnik

Ratings Board

1. Vardapetyan Ashot /chairman/
2. Arakelyan Anushavan
3. Tsaturyan Armen
4. Martirosyan Tigran
5. Vardanyan Nune

Veterans Board

1. Arustamyan Yuri /chairman/
2. Chatinyan Rafael
3. Nahatakyan Julieta

Committee of experts

1. Gevorgyan Armen (president)
2. Galstyan Galust
3. Poghosyan Albert